Wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że dostać się do mediów to największe szczęście, remedium na wszelkie zło i jedyne słuszne rozwiązanie, gdy chcemy rozruszać swój biznes. Prawdę mówiąc i tak, i nie. Dlaczego?

 

Media mają dużą siłę oddziaływania. Wiem, to truizm, ale warto jeszcze raz sobie uświadomić, że wsparcie mediów niejednokrotnie pomagało ruszyć skostniałe systemy administracji państwowej, poruszyć ludzkie serca, zebrać olbrzymie pieniądze na przeróżne cele, zaangażować tłumy. Również media potrafią celnie wskazywać braki i niedociągnięcia, dziennikarze śledczy informują odbiorców o przestępstwach, na których trop wpadli, media też wskazując na brak kompetencji pracowników lub zarządu, potrafią wydobyć na światło dzienne sytuację kryzysową w firmie.

 

Zanim więc zdecydujecie się, że chcecie, aby Wasz przekaz/produkt/projekt trafił do mediów, dobrze się zastanówcie, dlaczego. To główne pytanie, które zadaję osobom zainteresowanym rozpoczęciem działań media relations. Be uzmysłowienia sobie naszych pobudek, działania nie będą skuteczne. Zatem “po co“? Odpowiedzi jest wiele. Poniżej kilka tych, które najczęściej się pojawiają:

 

BO TAK

 

Aha 🙂

To odpowiedź, która wskazuje na działanie naśladowcze i, niestety, bezrefleksyjne. Bo tak, bo inni też tak robią, bo być w mediach jest “cool”. W związku z tym nie zastanawiamy się, z czym chcemy do mediów pójść, czy nasz przekaz w ogóle media, a tym samym ich odbiorców, zainteresuje. Robią tak wszyscy, zrobię i ja. Efektem wówczas jest nieprzemyślana komunikacja z mediami, informacje prasowe, które nie mają głównej osi, często są chaotyczne.

 

CHCĘ DOTRZEĆ DO WSZYSTKICH

 

Dlatego chcę wykorzystać wszystkie media, by o mnie lub mojej firmie mówiły. Nie ważne, że mój produkt skierowany jest do kobiet w wieku 35+. Niech mówią o nim także media, których odbiorcą jest młodzież albo głównie mężczyźni. Ważne, że mówią.

Przy takim podejściu tracimy mnóstwo czasu na dotarcie do mediów, które z kolei na pewno nie dotrą do naszego klienta. Po prostu są inaczej stargetowane. Tak, może będą o nas mówić, może przez to wzmocni się trochę świadomość marki, ale firma realnych korzyści z tego powodu nie odniesie. Przykład? Audycje dotyczące nowoczesnych systemów grzewczych w radiu młodzieżowym.

 

CHCĘ DOTRZEĆ DO KONKRETNYCH KLIENTÓW

 

To odpowiedź, którą najchętniej chcę usłyszę, bo wskazuje, że jesteście świadomi tego, jak działają media, a także tego, kim są Wasi klienci. Wybierając media pod kątem wieku odbiorców, zasięgu terytorialnego, zachowań klientów, nie tylko nie tracisz czasu na przekonywanie do siebie niewłaściwych pod względem wskaźników mediów, ale i masz większą szansę na dotarcie do tej grupy osób, na której Ci najbardziej zależy. Przykład? Informacja o konferencji dot. sprzedaży w pismach branżowych.

 

MAM PARCIE NA SZKŁO

 

I dobrze. Nie widzę nic złego w przyznawaniu się, że lubimy występować w mediach, kamera ani mikrofon nas nie peszą, lubimy tę adrenalinę, a co najważniejsze – podobają nam się późniejsze efekty. Pamiętajcie, że media szukają ekspertów. Żaden produkt ani projekt nie powstał bez człowieka. To człowiek swoją opowieścią przyciąga odbiorców. Zatem dajcie się poznać jako eksperci. Na ten temat niedługo napiszę oddzielny post. A póki co pamiętajcie – jeśli chcecie wypowiadać się w mediach, znajcie temat. Dziennikarz może się nie zorientować w Waszych brakach, ale kto wie, do kogo artykuł z Waszą wypowiedzią trafi? Lepiej być przygotowanym i nie udawać eksperta w temacie, którego się nie zna.

 

Na koniec tego artykułu proszę Was, zastanówcie się, po co chcecie znaleźć się w mediach. Czy dlatego, że wszyscy się o to starają? Czy dlatego, że publikacje poprawią Wasz wizerunek? Czy też może dlatego, że chcecie trafić ze swoim przekazem do konkretnych odbiorców i Waszych potencjalnych klientów, którzy dzięki wzmiankach w mediach dowiedzą się o Was i Waszym projekcie. A może chcecie wzmocnić swój wizerunek specjalisty w danej dziedzinie

 

To tylko niektóre z możliwych odpowiedzi.  Napiszcie, dlaczego Wy chcielibyście się znaleźć w mediach?

Sprawdźcie także inny wpis z cyklu “Zostań swoim PRowcem

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#cdc8ce” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Jeśli chcesz odsłuchać artykuł, u góry wpisu znajdziesz odtwarzacz. Możesz słuchać podcastu bezpośrednio na stronie lub pobrać na komputer i odtwarzać w dowolnym miejscu i dowolnej porze. Do usłyszenia! [/dropshadowbox]