Jeśli jesteście podobni do mnie, to Wasze palce zapewne przyrosły do klawiatury a oczy już dawno nie widziały pióra. Cóż – można by rzec, takie czasy. Przyklejeni do komputerów i smartfonów, wysyłamy maile, smsy, wiadomości na różnych czatach, ale rzadko, poza podpisywaniem dokumentów, mamy okazję do odręcznego pisania lub… rysowania.


Właśnie – przyznajcie się, jak reagujecie na hasło “narysuj mi to!”? Paniką? Powątpiewaniem we własne zdolności? A może na szybko kreślicie na kartce kilka kresek, które rozczytać możecie tylko Wy? A czasem nawet i dla Was nie jest to jasne…


Z pomocą przychodzi Natalia Mikołajek, znana również jako Jadźka Rysuje, która cierpliwie tłumaczy, że rysowanie to umiejętność jak każda inna. Można się jej nauczyć, tylko trzeba mieć chęci, otwartą głowę i ćwiczyć. Warto podjąć ro wyzwanie, bo dzięki rysowaniu rozwijamy naszą kreatywność, doskonalimy zdolności motoryczne, uczymy się nowego spojrzenia na problemy, rozbudowujemy orientację przestrzenną i – uwaga! – relaksujemy się (a kto tego dzisiaj nie potrzebuje?)


W swojej książce “Notatki wizualne. Jak je stworzyć i wykorzystać na co dzień” Natalia Mikołajek “odczarowuje rysowanie i zmienia ‘nie umiem’ na ‘mogę'”. W siedmiu rozdziałach pokazuje, jak wystartować z rysowaniem, by było dla nas dużo łatwiejsze niż się początkowo wydawało.

Pierwszym elementem, na który autorka książki “Notatki wizualne” zwraca uwagę, są bariery, które mamy w sobie i które nie pozwalają nam się otworzyć na rysowanie. Jak twierdzi, dorośli najczęściej twierdzą, że nie potrafią rysować, ponieważ “ktoś im kiedyś tak powiedział; ktoś skrytykował ich rysunek; ktoś porównał ich do kogoś innego; ktoś ich ocenił; ktoś ich wyśmiał”. Być może sama dodałabym jeszcze – bo porównują się do innych, którzy rysują od lat. I zwyczajnie się wstydzą, że nie są tak dobrzy. Tymczasem rysowanie to umiejętność i nie musi być dziełem sztuki – wystarczy jeśli będzie proste i schematyczne w formie.


Nie potrzebujemy także wiele, by wystartować z nauką rysowania. Wystarczy 5 minut dziennie – wypracowanie rytuału, do którego wracamy. 5 minut to niewiele – zamiast scrollować media społecznościowe, lepiej zainwestować czas w rysowanie! Nie potrzebujemy także skomplikowanego sprzętu – wystarczy kartka i marker. Jeśli jednak chcesz iść dalej, w książce znajdziesz podpowiedzi, które pisadła sprawdzą się najlepiej i jaki papier wybrać.


Żeby jeszcze łatwiej nam się rysowało, Natalia wprowadza nas w podstawy myślenia wizualnego. Bo nie jest ono po prostu rysowaniem. To łatwiejszy i prostszy w odbiorze sposób na komunikowanie treści.Aby faktycznie mogło zadziałać, potrzebne jest podstawowa znajomość znaków wykorzystywanych w myśleniu graficznym. I w książce znajdziemy informacje i o strukturze notatki wizualnej, o tekście i polach tekstowych, zależnościach czy symbolach, ludziach i ozdobnikach.


Duża siła tej książki tkwi w specjalnie zaplanowanych miejscach, w których od razu możemy ćwiczyć nasze rysunki. Dostajemy ćwiczenia, które nie tylko mają być odwzorowaniem pokazanych symboli, ale też mają rozwinąć naszą kreatywność i pewność siebie w rysowaniu. Moim ulubionym ćwiczeniem jest poproszenie kogoś o narysowanie na kartce bazgrołów. Następnie my mamy dodać do nich elementy graficzne i stworzyć z nich twarze. Inne ćwiczenia to np. rozkładanie rysunków na elementy pierwsze (jak często to robicie? Bo ja pewnie wcześniej nigdy) albo ćwiczenie liternictwa.


“Notatki wizualne. Jak je stworzyć i wykorzystać na co dzień” Natalii Mikołajek to pięknie wydana książka, która na ponad 300 stronach przekonuje nas, że potrafimy rysować, a samo myślenie graficzne możemy wykorzystać na wielu polach naszej działalności.Jako trenerka, na wielu szkoleniach korzystam z flipcharta i próbuję ująć na rysunku to, co mam w głowie. Teraz wiem, że będzie to jeszcze łatwiejsze. Muszę tylko poćwiczyć.


P.S. Jako człowiek komputera, nie odchodzę od niego zbyt daleko – notatki wizualne ćwiczę także na iPadzie przy wykorzystaniu Pencila 😉

Informacje:
“Notatki wizualne. Jak je stworzyć i wykorzystać na co dzień”
Natalia Mikołajek
Wydawnictwo MT Biznes
2020