Dzisiaj podsumowanie nieco dłuższe niż tygodniowe. Wybaczcie, wiele się ostatnio działo, wiele także działo się wokół bloga. Nie o wszystkim mogę już teraz powiedzieć, ale pewnie sporo się w najbliższym czasie wyjaśni. A w tej edycji podsumowania opowiem o:

 

Toruń Blog Meeting

torunblogmeeting

 

Po raz pierwszy wzięłam udział w spotkaniu toruńskich blogerów. Spotkania odbywają się z mniejszą lub większą regularnością, chociaż, jak twierdzi organizator, Artur Jabłoński, teraz ta regularność będzie zadowalająca 🙂 Tak czy inaczej podczas spotkania odbyły się dwie prelekcje: Agaty Olejniczak z Grupy Onet odpowiedzialnej m.in. za konkurs Blog Roku, oraz Piotra Iwanickiego, toruńskiego radcy prawnego, który specjalizuje się m.in. w prawach autorskich, i o tych prawach podczas spotkania opowiadał.

Temat o tyle ciekawy, że zazwyczaj wydaje nam się, że przysługują nam prawa autorskie np. do zdjęć, które samodzielnie wykonaliśmy. Tymczasem niekoniecznie. Wg Piotra takie prawa przysługują nam tylko wtedy, gdy na zdjęciu jest kompozycja. Czyli na przekładzie: jeśli wykonam zdjęcie książki (po prostu leżąca książka na białym tle), to każdy będzie mógł z tego zdjęcia skorzystać bez informowania mnie o tym i nie otrzymam za to oczywiście żadnego wynagrodzenia. Jeśli jednak na zdjęciu będzie jakaś kompozycja (załóżmy: książka, w tle kwiaty i kubek), to już można mówić o prawach autorskich. Temat zawiły i trudny, polskie sądy też nie zawsze dają sobie z tym radę, więc mam nadzieję, że dobrze powtórzyłam przekaz Piotra. Więcej informacji związanych z prawami autorskimi, e-commerce i tym wszystkim, co twórcom w internecie jest do praworządnego życia potrzebne, znajdziecie na blogu Piotra.

 

Druga prelegentka, Agata Olejniczak z Grupy Onet, mówiła o blogerach w mediach, czyli co zrobić, aby przebić się do prasy, telewizji czy radia. Dla mnie temat o tyle ciekawy, że zawsze lubię posłuchać, co ma do powiedzenia druga strona. A ta druga strona, czyli w tym przypadku Agata, powiedziała wprost: znajdź swoją niszę i bądź ekspertem. Tak jak ekspertem w zakresie finansów osobistych jest Michał Szafrański, a kuchnię wegańską do perfekcji opanowała Marta Dymek. Łatwo się mówi, ale tak naprawdę, aby przebić się do mediów, potrzeba trochę samozaparcia i regularnej pracy. Nad swoim blogiem, nad budowaniem swojego profesjonalnego wizerunku. Sprawdźcie, jakie rady mam dla tych, którzy chcieliby przebić się ze swoim przekazem do mediów, ale nie za bardzo wiedzą, od czego zacząć. Pisałam o tym w tym wpisie.

 

WYZWANIE NA KAŻDY DZIEŃ

hellozdrowie

 

Jakiś czas temu trafiłam na stronę www.hellozdrowie.pl Ponieważ lubię wyzwania niemal pod każdą postacią, oczy mi się zaświeciły i sporo czasu poświęciłam na przewertowaniu zawartości strony. Strona zawiera wyzwania związane chyba z każdą dziedziną. Są te poświęcone sylwetce i dobremu wyglądowi, są związane z dietą, zdrowiem czy samorozwojem. Niektóre łatwe, inne trudne. O ile np. nie sprawiłoby mi żadnego problemu wyzwanie “Bądź wege przez 7 dni”, bo jem mało mięsa i pewnie niejeden tydzień, zupełnie niezauważenie, przeżyłam na samych warzywach i owocach, o tyle już wyzwanie “60 dni do pięknej figury” mnie pokonało. Z jednej strony jest łatwe, bo do każdego dnia dostajemy przygotowany całkiem ciekawy jadłospis i zestaw ćwiczeń, ale z drugiej strony również codziennie trzeba się logować na stronie, by “odhaczyć” zaliczony dzień. Miałam do tego wyzwania kilka podejść i poległam. Ale może Wam się uda? A może znajdziecie inne, ciekawe wyzwanie dla siebie?

W środę motywacja

Najlepszy czas na działanie jest teraz! - cytat motywacyjny

To nowy cykl z cytatami motywacyjnymi od nie byle kogo! Wśród autorów: Steve Jobs, Thomas A. Edison, Oskar Wilde czy Walt Disney. Jeśli potrzebujecie dawki motywacji, zapraszam co tydzień w środę tutaj i na Facebooku.

 

Sobota z książką

sobota z ksiazka zapowiedzi wydawnicze

 

To również nowy cykl na blogu. Co tydzień w sobotę przeczytacie recenzje książek oraz zestawienia nowości wydawniczych. Przeglądam propozycje wydawnictw i robię podsumowanie z listą książek, które sama w najbliższym czasie najprawdopodobniej kupię. Swoją drogą dzisiaj z mężem stwierdziliśmy, że potrzebujemy kolejny regał na książki, bo już się nam nie mieszczą…

Jeśli jednak macie u siebie jeszcze trochę miejsca i szukacie fajnych książek, sprawdźcie moje propozycje tutaj.

Z kolei tutaj znajdziecie recenzję książki Personal Branding 2.0. Cztery kroki do zbudowania osobistej marki.

 

Newsletter

Na sam koniec jeszcze informacja o newsletterze. Od jakiegoś czasu na stronie jest możliwość subskrypcji newslettera. Będzie pojawiał się raz w tygodniu i zawierał najważniejsze i najciekawsze informacje z bloga, informacje o organizowanych przeze mnie wydarzeniach i spotkaniach, a także treści niedostępne na blogu 🙂

Boxy do zapisania się do newslettera znajdziecie na dole każdego postu oraz u góry każdej strony. Enjoy!

 

Z gorącymi pozdrowieniami,

A.

 

mak