Dlaczego stworzyłam kurs online? Powodów jest tyle, że nawet teraz, pisząc ten artykuł, trudno mi wybrać ten, od którego wszystko się zaczęło.

Najprawdopodobniej początek był dużo wcześniej, jeszcze przed moją obecnością online, i pewnie w ogóle przed erą online. Tak, jestem tym dinozaurem, który do matury uczył się z książek, a i potem jeszcze przez jakiś czas nie był uzależniony od internetu 😉 Jeśli nie znasz tych czasów, to powiem Ci tylko, że były ciekawe – niekoniecznie ciekawsze od dzisiejszych, ani lepsze, ani gorsze. Po prostu inne.

W tym czasie zaczynałam pracę w radiu. Spotykałam się z ludźmi, którzy mieli fantastyczne historie do opowiedzenia, robili niesamowite rzeczy, byli po prostu ciekawi i… nie potrafili o sobie opowiadać. Jeśli tylko mogli, ukrywali się za logotypem marki, dla której pracowali. Przerzucali swój sukces na stronę firmy; nie zauważali swojego w nim udziału.

Wtedy jeszcze nie wiedziałam dlaczego, ale włączał mi się wówczas tryb motywatora, który zachęcał do zmian, pokazywał różne możliwości, uświadamiał sukcesy. Gdybym wówczas nie była tak bardzo zaangażowana w pracę z mediami, najprawdopodobniej zostałabym doradcą zawodowym. Tymczasem byłam PRowcem (okresy pracy w mediach i PR przeplatały się przez ostatnich 20 lat) i w ten sposób budowałam wizerunki tych, którzy byli tego świadomi i sami tego chcieli.

Kilka lat temu, będąc na macierzyńskim, zdałam sobie sprawę, że najprawdopodobniej po przerwie nie będę miała do czego wrócić. Etat w firmie, dla której pracowałam, jak każdy inny nie gwarantował pracy do końca życia, a zmiany w firmie, które z łatwością zauważałam “z odległości”, nie pozostawiały żadnych złudzeń. Wówczas od 8 lat pracowałam w jednym miejscu, a większość tego czasu jako szef anteny stacji lokalnych.

I kiedy zdałam sobie sprawę z tego, że za chwilę czeka mnie spora zmiana, zadałam sobie ważne pytanie:

Ok, Joanna, to kto Cię teraz zatrudni? Kto będzie wiedział, czym zajmowałaś się przez ostatnie lata jako szef anteny?

Wy wiecie, jakie są obowiązki szefa anteny i gdzie może dalej szukać pracy? 😉 Byłam świadoma, że to, co muszę zrobić, to pokazać swoje umiejętności szerszemu gronu niż dotychczas. I że tak, jak wcześniej motywowałam innych, teraz muszę zmotywować sama siebie.

Powstała strona www.positivemind.pl. Początkowo tylko jako blog, teraz także jako strona ofertowa, podcastowa i informacyjna dla kursu. Pamiętam moment, gdy dodawałam swoje zdjęcie na stronę – trzęsły mi się ręce. Pamiętam stres związany z pisaniem notki bio, która miała się znaleźć na stronie. Pamiętam, gdy założyłam fanpage – wszystko to było dla mnie dużym stresem. Bo nagle zamiast o innych, zaczęłam mówić o sobie.

W międzyczasie poznawałam nowe osoby. To niesamowite, jak internet zbliża i nagle jednego dnia dostajesz informacje od osób z najróżniejszych zakątków świata. I one wszystkie mają podobne problemy – nie wiedzą, jak o sobie mówić, co o sobie mówić. Nie wiedzą, jak chronić swoją prywatność. Wydaje im się, że upublicznienie profilu osobistego na Facebooku to zaproszenie ludzi do swojego domu. I są zaskoczeni, gdy pokazuję im, że wcale tak nie jest.

Są zaskoczeni, gdy pokazuję, że start, to jedno proste, ale jakże ważne pytanie. Wydawałoby się – banalne. A jednak kluczowe dla dalszej komunikacji.

Są zaskoczeni, gdy mówię – ok, to trochę potrwa, ale ćwicząc i myśląc o swoim wizerunku, będziesz mieć coraz większe sukcesy.

Są zaskoczeni, gdy mówię – wiem, networking nie jest prosty, dla mnie też! Ale dasz radę, korzystając z kilku moich podpowiedzi.

 

Moje początki także nie były proste

Dzisiaj wrzucenie swojego zdjęcia czy pisanie o sobie nie jest już niczym niesamowitym. Prowadzę szkolenia w całej Polsce i wciąż spotykam się z osobami, które odnoszą sukcesy, ale wstydzą się o nich mówić. Zorganizowałam cykl spotkań dla przedsiębiorczych kobiet, podczas których gośćmi były kobiety odnoszące sukces. Chociaż, prawdę mówiąc, i one nie zawsze czuły się komfortowo, mówiąc o sobie.

Kurs online “Zbuduj widoczną markę osobistą, nawet jeśli jesteś introwertykiem” stworzyłam z myślą o tych osobach, które chcą budować silną markę osobistą, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Są przytłoczone z jednej strony nadmiarem informacji. Z drugiej internet napiera – mów o sobie! Tylko jak?
Nie każdy może wziąć udział w moim szkoleniu stacjonarnym. Niektórzy wolą się uczyć we własnym tempie, w domu, ogrodzie czy podczas spaceru. Dlatego przygotowałam kurs online. By dostęp do niego mieli wszyscy, którzy chcą wzmocnić swoją markę osobistą.

Przeanalizowałam także to, z jakich materiałów najczęściej korzystają kursanci. I okazało się, że lubią zarówno wersję pisaną (pdf), audio i video. Dlatego każdy moduł składa się z trzech wersji – można słuchać audio w samochodzie, potem przeczytać pdf, a w ramach przypomnienia obejrzeć audio. Jak chcesz.

Być może wiesz, że nagrywam podcast. Mam nadzieję, że wiesz! 😉 Jednym z najważniejszych dla mnie jest odcinek dotyczący marki osobistej introwertyka. Przesłuchaj proszę: https://positivemind.pl/13/

Opisuję Ci dzisiaj powody powstania kursu, byś mógł lub mogła zrozumieć, dlaczego w ogóle się za niego zabrałam. Chcę Ci pokazać, że nie stworzyłam go po przeczytaniu jednej książki, ale wiedzę zbierałam latami, współpracując i spotykając prawdziwych ludzi – jak ja i Ty – którzy mieli bardzo podobne problemy i wątpliwości. I zawsze podkreślam, ze budowanie marki osobistej to zajęcie na lata, ale zajęcie, które się opłaca. Tylko musisz to robić z głową. Dzisiaj, dzięki temu, że kiedyś postawiłam na siebie, mam wciąż nowe propozycje współpracy i zaproszenia do projektów. Szkolę w całej Polsce, szkolę także online, prowadzę spotkania, a na jesieni ruszają studia podyplomowe “Nowoczesne budowanie marki“, których jestem opiekunem merytorycznym.  Lubię swoje życie i lubię siebie. Jeśli mogę Ci pomóc zbudować silną markę osobistą, będę przeszczęśliwa.

kurs marka osobista