Darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego – gdzie je znaleźć? Skąd wziąć darmowe grafiki na blog lub do mediów społecznościowych? Gdzie ich szukać i czym różnią się między sobą poszczególne licencje zdjęć? Wiele razy słyszę to pytanie, dlatego dzisiaj postanowiłam w jednym poście zebrać linki do stron, które oferują darmowe grafiki do wykorzystania komercyjnego.

Tworząc treści do internetu – bez względu na to, czy jest to blog, czy grafika na fanpage, a może zdjęcie na Instagram – musimy mieć spory zbiór zdjęć, z których możemy skorzystać. Oczywiście idealnie byłoby mieć zdjęcia własnego autorstwa lub wykonane na nasze zlecenie. Wówczas mielibyśmy pewność, że są unikalne i nikt inny nie użyje tego samego zdjęcia w swojej grafice. Jeśli jednak ich nie mamy, zaczynamy poszukiwania.

CZY MOŻNA POBIERAĆ ZDJĘCIA Z INTERNETU?

Zacznijmy od tego, że zdjęć dostępnych w Internecie nie można “pożyczyć”. Jak je później oddasz? Jeśli znajdziesz zdjęcie, które idealnie pasuje do posta, który chcesz stworzyć bądź do reklamy, którą chcesz wypuścisz, ale zdjęcie to nie znajduje się na tzw. stocku (bazie zdjęć, które możesz kupić) ani na stronie oferującej darmowe zdjęcia do wykorzystania komercyjnego – nie kopiuj ich.

Historia zna przypadki artystów, którzy wyszukiwali swoje zdjęcia wykorzystane wbrew ich wiedzy i woli, i wystawiali spore faktury lub kierowali sprawę do sądu.

Nie narażaj się zatem na ryzyko i – przede wszystkim! – szanuj pracę innych.

CZYM SĄ LICENCJE CREATIVE COMMONS?

Licencje Creative Commons (CC) to przyzwolenie autora na wykorzystanie jego dzieła, jednak pod kilkoma warunkami. W zależności od licencji możemy być zobligowani do podania nazwiska autora lub linku do jego strony, możemy także mieć ograniczenia jeśli chodzi o zmiany w samym dziele. Więcej na temat różnych licencji przeczytasz m.in. na blogu Lookreatywni.

Natomiast, to czym chciałabym się dzisiaj skupić, to licencja CCO.

CCO jest najszerszym rodzajem “zrzeczenia się” praw autorskim. W przypadku tej licencji nie musimy podawać autora, źródła, linkować do stron, podawać rodzaju licencji, możemy także przerabiać zdjęcie.

Przeglądając strony z darmowymi bankami zdjęć, zwracajmy zatem uwagę na oznaczenie licencji i wybierajmy tylko te oznaczone symbolem CCO.

WAŻNE

Ostrożności nigdy za wiele. Mimo że banków zdjęć na licencji CCO jest sporo, bądźmy ostrożni przy wybieraniu zdjęć przedstawiających czyiś wizerunek. Nigdy nie wiemy, czy osoba na zdjęciu zgodziła się na publikację/udostępnienie swojego wizerunku. Gdy potrzebujemy zdjęcie z modelem, zdecydowanie lepiej kupić zdjęcie z banku zdjęć stockowych.

LISTA STRON ZE ZDJĘCIAMI NA LICENCJI CCO

Poniżej przedstawiam listę zdjęć na licencji CCO, które wg mnie mają najlepszą bazę. Pamiętaj, aby za każdym razem upewnić się, że wciąż obowiązuje licencja CCO!
Dopiszcie w komentarzu strony, z których korzystacie.

https://pixabay.com/

https://kaboompics.com/

https://www.pexels.com/

https://unsplash.com/

https://magdeleine.co/license/cc0/

https://foter.com/

https://skitterphoto.com/

https://www.canva.com/photos/free/

https://gratisography.com/ 

https://www.stockvault.net/ 

https://pikwizard.com/

https://www.rawpixel.com/

https://www.reshot.com/

https://pl.freeimages.com/

https://stocksnap.io/

https://www.reshot.com/

https://www.foodiesfeed.com/

https://picography.co/

https://focastock.com/

https://kaboompics.com/

https://skitterphoto.com/

Może zainteresuje Cię także:

zaplanuj i działaj kurs online