Ostatnio miałam okazję brać udział w dwóch wyjątkowych wydarzeniach. Jednym z nich była Konferencja Personal Branding dla Mikro i Małych Przedsiębiorstw zorganizowana w Gdańsku. Drugie wydarzenie to toruńskie spotkanie Kobiet z Pasją w ramach urodzin magazynu Miasta Kobiet. Podczas tego spotkania poprowadziłam warsztaty z wizerunku i autoprezentacji.

Na obu tych spotkaniach mówiliśmy o tym, co dla każdego na rynku pracy jest bardzo istotne – bez względu na to, czy pracuje u kogoś, czy też prowadzi własną działalność – o marce osobistej.

JA? SERIO?

Najczęstsza reakcja, gdy mówię komuś o jego marce, to zdziwienie i wręcz zawstydzenie. “Ja? Marka? Serio? Przecież nie jestem celebrytą!” Potem dochodzi spostrzeżenie, że “marka” brzmi tak, jakbyśmy się sprzedawali, a tego przecież nie chcemy.

A jednak. Na każdym kroku nasz wizerunek, nasza marka nas sprzedaje. Gdy szukamy pracy, gdy szukamy klientów do kolejnych zleceń, gdy prowadzimy jakiekolwiek rozmowy, nie tylko biznesowe. My i nasza marka to rzecz nierozłączna. Dlatego tak ważne jest, by o nią zadbać.

Często jednak zabieramy się do budowania i wzmacniania naszej marki za późno. Najczęściej wtedy, gdy zostaliśmy zwolnieni i zaczynamy szukać nowej pracy. Wtedy jednak okazuje się, że nie zadbaliśmy o nasze nazwisko wystarczająco mocno, i teraz kojarzy się ono innym tylko z firmą, w której pracowaliśmy. Bez tej firmy nie ma nazwiska. Nie ważna, jak bardzo doświadczeni jesteśmy i jak dużą mamy wiedzę.

 

ISTOTNE PYTANIA

Czym jest marka osobista istotne pytania

 

Od czego zatem zacząć? Po prostu – przyjrzyj się sobie. Zadaj sobie kilka podstawowych pytań:

– jak jestem postrzegany. Czyli pytanie o to, jak jest. Często mamy zupełnie błędne wyobrażenie naszego postrzegania przez innych. Zapytaj kilka zaufanych osób, jak Cię postrzegają. Zobaczysz, że ich odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć!

– jak chcę być postrzegany i co mogę zrobić, by mnie tak postrzegano. Czyli pytanie o to, jak może być. Np. jeśli chcesz mieć opinię profesjonalisty, zawsze bądź punktualny, przygotowany i odpowiednio wyglądaj. Proste? Proste.

– jakie są moje cele? do czego chcę dojść? To pytanie niezbędne, choć odpowiedź może sprawiać trochę problemów. Nie spiesz się, dobrze je przemyśl. Jest kluczowe dla Twojej marki osobistej. Co jest dla Ciebie ważne? Dokąd chcesz dojść? Co chcesz osiągnąć?

– jak dojdę do mojego celu? Jeśli odpowiedziałeś na poprzednie pytanie, wiesz już, że wyruszasz w podróż, znasz jej cel, a czy masz plan podróży? Wiesz, do którego pociągu wsiąść? Jak skutecznie dotrzeć do celu? To oczywiście przenośnia, ale bez planu realizacja Twojego celu może znacznie się przedłużyć. Pamiętaj też, że cel jest zawsze najważniejszy i jeśli będzie trzeba zmienić plan – zrób to!

 

 

TRZY WAŻNE ELEMENTY

 

Pamiętaj, że są trzy elementy, o które zawsze musisz dbać, bo tworzą Twoją markę własną:

 

Marka osobista

Twoje nazwisko

Twoja wiedza, umiejętności i doświadczenie

Twoje kontakty

 

 

Twoje nazwisko umacnia Ciebie jako eksperta na rynku. Twoja wiedza, umiejętności i doświadczenia potwierdzają Twoją markę. Twoje kontakty to osoby, do których docierasz ze swoim przekazem.

 

Dzisiaj zostawiam Cię z powyższymi pytaniami. Przemyśl je dobrze – są istotne przy tworzeniu marki osobistej. Powodzenia!

 

Tym wpisem kontynuuję cykl MARKA OSOBISTA, który rozpoczęłam artykułem o wizerunku w sieci.

Kliknij tutaj po wszystkie artykuły z tej tematyki.