Rok 2020 był trudny – dla każdego. Niektóre branże straciły wszystko, niektóre zyskały, niektóre były i są w hibernacji. Bez wątpienia jednak wszyscy, jako ludzie, odczuliśmy niepokój o przyszłość. Zmienił się sposób prowadzenia biznesu. Jednak to, co pozostało niezmienne, to waga marki osobistej.

Klienci oceniają Twoje osiągnięcia, jakość Twojej pracy, Twoją komunikację. To, w jaki sposób im się prezentujesz, zależy tylko od Ciebie.

To Twoja marka osobista powoduje, że klienci Ci ufają. Czas więc zadbać o budowanie wiarygodności i odblokować pełen potencjał swojej marki. Wiesz, jak to zrobić?

Poniżej znajdziesz wskazówki.

1. Naucz się mówić o sobie


Na szkoleniach, które prowadzę, zawsze proszę uczestników o przedstawienie się. Z reguły w konkretnym kontekście, np. by powiedzieli, co spowodowało, że zawodowo są w tym właśnie miejscu. Albo żeby wskazali swoją supermoc. To ważne ćwiczenie, które pokazuje, że nie potrafimy o sobie mówić. Albo deprecjonujemy własne osiągnięcia, twierdząc, że nie są istotne, albo zaczynamy opowieść od przedszkola, wiele razy w trakcie opowieści gubiąc wątek.

Gdy chcesz budować markę osobistą, musisz być gotowy, by mówić o sobie. Czas więc się tego nauczyć. Najpierw przejrzyj swoje media społecznościowe i wybierz dwa kanały, które są dla Ciebie najistotniejsze (np. Instagram i LinkedIn). Następnie przejrzyj bio, które tam umieściłeś. Co mówi o Tobie? Co mówi o Twoim biznesie? Jakie wrażenie po przeczytaniu bio odniesie osoba, która Cię nie zna? Jak bio wzmacnia Twój biznes?

Pamiętaj o autentyczności. Nie sztuką jest udawać, tylko… po co?

Gdy przejrzysz bio, zrób podobną analizę Twoich postów. Czy mówią, czym się zajmujesz? Czy wzmacniają sprzedaż? Czy zachęcają do zakupu Twoich produktów i usług?

Wciąż – bez zmian – aktualną metodą na budowanie zaangażowanej społeczności jest z nią stały kontakt. Czy to przez posty, czy w Stories albo podczas transmisji na żywo. Ważne, że wciąż o sobie przypominasz, a ludzie mają Cię w pamięci.

Przeczytaj: Dlaczego autentyczność jest dla marki osobistej kluczowa?

2. Miej świadomość, do kogo mówisz


Na jakim poziomie wiedzy jest Twoja grupa docelowa? Czego potrzebuje? Z czym ma problemy? W czym możesz pomóc? To zaledwie kilka z wielu pytań dotyczących odbiorcy Twoich treści.

Im bardziej sprecyzujesz, kto jest Twoim klientem, jakie ma potrzeby i w jaki sposób spędza czas online, łatwiej będzie Ci do niego dotrzeć za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W swoich postach odnoś się do doświadczeń życiowych Twoich klientów i pokaż, jak Ty, Twój produkt czy usługa możecie zmienić jego życie.

3. Myśl o marce osobistej jak o inwestycji długoterminowej


Budowanie marki osobistej to nie sprint – to maraton. Aby wzbudzić zaufanie i przekonać do siebie odbiorców, potrzebujesz czasu, zaangażowania, budżetu. I cierpliwości. Jednak z każdym dniem, gdy wkładasz wysiłek w budowanie marki, jesteś bliżej celu. Z każdym tygodniem i miesiącem zauważysz zmiany. Budowanie marki osobistej to inwestycja długoterminowa, i zdecydowanie opłacalna!

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:


Od czego zacząć budowanie marki osobistej?
Dlaczego marka osobista jest ważna?
Czy konsultant zbuduje Twoją markę osobistą?
Strategia marki osobistej krok po kroku